Pandemi Süreci Sebebiyle İhalenin İptalini Mahkeme Hukuka Aykırı Buldu.

İhale (Ortak-Diğer) İhalenin İptali
PANDEMİ SÜRECİ SEBEBİYLE İHALENİN İPTALİNİ MAHKEME HUKUKA AYKIRI BULDU.
Özeti :

Covid-19 süreci sebebiyle bir çok idare ihalelerini pandemi gerekçesi ile iptal etmişti. Mahkemeler bu konuya farklı yaklaşmaktadırlar.

  İhale ve mali konularda DANIŞMANLIK ve EĞİTİM talepleriniz için iletişime geçmek üzere lütfen TIKLAYINIZ

Covid 19 süreci bir anda ortaya çıkması sebebiyle bir çok sektörü derinden etkilemişti. Bu alanlardan bir tanesi de şüphesiz ki kamu idarelerinin gerçekleştireceği ihalelerdi.

1 yıllık yemek ihalesine çıkacak idare personelin bazen ise öğrenci veya hastalar gibi yemek dağıtılacak personelin artık kamu idaresine gelemeyeceği gerekçesiyle ihalelerini iptal etmekteydiler.

İlk bakışta doğru bir karar gibi gözükse de ihaleye katılan hatta ihaleyi kazanan istekliler açısından ise durum farklı bir boyuttaydı.

Sonuç olarak hizmet 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu çerçevesinde iş eksilişi çerçevesinde sonuçlandırılabilirdi.

Ve bu ihtiyaç muhakkak ihale yöntemiyle tedarik edilmesi zorunlu olan bir hizmetti.

Sonuç olarak bu durumu Kamu İhale Kurulu’na taşıdılar.

Kamu İhale Kurulu pandemi sürecinde ihalenin iptalinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde hukuka uygun olduğunu belirterek itirazen şikayet başvurularını reddetmişlerdir.

Mahkemeler ise konuya bakış açısı farklı olmuştur.

İhale süreci sonucunda sözleşme sürecinde iş eksilişi çerçevesinde ihalenin tamamlanabileceği ve bu ihtiyacın kamu idaresi tarafından tedarik edileceği ve benzer ihalelerinin halen devam ettiği bu nedenler de ihalenin iptalinin 4734 sayılı Kanun'un temel ilkelerinden olan ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ilkesi ile güvenilirlik ilkesine aykırılık teşkil ettiği doğrultusunda karar vermiştir.

İHALE HUKUKUNA İLİŞKİN TÜM SORUNLARINIZLA İLGİLİ UZMANLARIMIZA HER ZAMAN DANIŞMANLIK ALABİLİRSİNİZ. 0535 645 00 20 HEMEN ULAŞIN