Yemek Hizmet Alımlarında Aşırı Düşük Açıklama ve Savunma Hizmetleri

İhale (Ortak-Diğer) Duyuru / Tanıtım
Yemek Hizmet Alımlarında Aşırı Düşük Açıklama ve Savunma Hizmetleri
Özeti :

Yemek hizmeti alımlarında aşırı düşük teklif sorgulaması yapılması bazı hallerde zorunlu, bazı hallerde de idarelerin takdirine bağlıdır. Bu alanda aşırı düşük teklif sorgulamalarına savunma hazırlayacak firmalara uzman desteği vermekteyiz.

  İhale ve mali konularda DANIŞMANLIK ve EĞİTİM talepleriniz için iletişime geçmek üzere lütfen TIKLAYINIZ

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi idarelerce yemek hizmeti alımları yapılmaktadır. Söz konusu hizmetlerin bir kısmında sadece malzeme, bir kısmında ise işçilikle birlikte malzeme bulunmaktadır.

Belirli bir parasal tutarın üzerinde yaklaşık maliyeti olan hizmet alımlarında aşırı düşük teklif sorgulaması yapılması ve sınır değer altında kalan firmalardan açıklama istenilmesi zorunludur.

Aşırı düşük teklif sorgulaması yapılması idarelerin önemli teklif bileşenlerine karar vermesiyle ilgili olmakla birlikte, yemek hizmetlerinde Kamu İhale Genel Tebliğ düzenlemesinden hareketle, önemli teklif bileşenleri büyük oranda belirlenmiştir.

İhaleye katılan firmaların kendilerine verilen listeye yönelik olarak savunma vermeleri gerekmekte olup, söz konusu savunmaların Kamu İhale Genel Tebliğine uygun olarak hazırlanması da gerekmektedir.

Aşırı düşük açıklaması uygun görülmeyen firmaların ihale dışı bırakıldığı bir ortamda, söz konusu savunmaya mevzuata uygun vermenin önemi bir kat daha artmaktadır.

Malihakem ve Platon Danışmanlık şirketi olarak sizlere profesyonel destek vermekte ve aşırı düşük açıklamalarınızı uzman ekiplerimizle hazırlamaktayız. Lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

Son 1 yıl içinde  sözleşme bedellerinin toplamı 24 milyon TL tutarındaki yemek hizmet alım ihalelerine yönelik aşırı düşük açıklamalarımız kabul edilmiştir.