Tasarruf Genelgesi Hakkında İlk İzlenimler

Güncel Hukuk Diğer Mevzuat Analizleri
Tasarruf Genelgesi Hakkında İlk İzlenimler
Özeti :

Tasarruf Genelgesi yayımlandı...

  İhale ve mali konularda DANIŞMANLIK ve EĞİTİM talepleriniz için iletişime geçmek üzere lütfen TIKLAYINIZ

17 Mayıs 2024 tarihli ve 32549 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tasarruf genelgesi hakkında ayrıntılı düzenlemelere yer verilmekle birlikte birkaç hususta bilgi vermek faydalı olacaktır.

Kapsam maddesine dikkat edilirse Tasarruf Genelgesinin kapsamı kamu idarelerinin neredeyse tamamını kapsamaktadır. Ancak tüm kamu kaynağı kullanan idarelerin hepsi kapsamda değildir. Kapsam maddesinde istisnalar bulunmaktadır.

İkinci olarak Genel ilkeler kısmındaki düzenlemede kamu idarelerinin kendi kuruluş mevzuatında yer almayan faaliyetlerde harcama yapılmamasına dikkat çekilmiştir. Ve ayrıca bir çok yapım işi ihalesi kapsamında gerçekleştirilen taşıt aracı, makine’nin yapım işi ihale dokümanı kapsamında istenilmesi sürecinin sonlandırılması gerekliliği vurgulanmıştır.

Uygulaması yaygın olmamakla birlikte kamu idarelerinin ortak alım yolu ile tedarik sistemini yaygınlaştırmaları tavsiye edilmiş.

Ve DMO tarafından karşılanabilecek mal ve hizmetler için piyasadan alım yöntemi terkedilerek DMO’dan alımın gerçekleştirileceği esasa bağlanmıştır. DMO’nun faaliyet alanı düşünüldüğünde taşıt aracı, tıbbi cihaz hatta akaryakıt tadariklerinin önümüzdeki süreçte DMO tarafından karşılanması beklenecek bir gelişmedir.

Genelgede ayrıntıları henüz belli olmamakla birlikte bir denetim mekanizması da kurgulandığı görülmektedir.

Kamu idarelerinin üst yöneticileri tasarruf genelgesine uyum ile ilgili öncelikle sorumlu olarak belirlenmiş ve sistemin izleme ve denetiminden yetkili oldukları belirtilmiştir. Ayrıca tasarruf genelgesine aykırı hareket edenlerle ilgili bu yöneticiler mevzuata göre hareket edebileceklerdir.

Ayrıca bir dış denetim gözü olarak da Tasarruf Tedbirleri Bilgi Sistemi tasarlanmış Hazine ve Maliye Bakanlığı da izleme ve denetim konusunda yetkili olarak belirlenmiştir.

Genelgede ayrıntılı bir çok husus olmakla birlikte önümüzdeki süreçte usul ve esasların yayınlanacağı beklenilmektedir.

 

İHALE HUKUKUNA İLİŞKİN HER TÜRLÜ SORUNUNUZ VE SORUNUZ İÇİN ÇEKİNMEDEN ARAYIN 0 535 645 00 20