Mal Alım İhalelerinde Aşırı Düşük Tartışmasında Sona Doğru  

Güncel Hukuk 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu Genel
Mal Alım İhalelerinde Aşırı Düşük Tartışmasında Sona Doğru  
Özeti :

Mal alım ihalelerinde aşırı düşük sorgulanması ile ilgili istekliler idare ve Kamu İhale Kurulu arasında tartışma yaşanmaktadır.

  İhale ve mali konularda DANIŞMANLIK ve EĞİTİM talepleriniz için iletişime geçmek üzere lütfen TIKLAYINIZ

 

Aşırı düşük açıklamalarının hizmet ve yapım işi ihalelerinde nasıl yapılacağı ve hangi tekliflerin aşırı düşük teklif olarak değerlendirileceği Kamu İhale Genel Tebliğ’nde açık olarak düzenlenmiştir.

 Mal alım ihalelerinde ise durum biraz karışıktır.

 

 İdareler tarafından sınır değerin altında kalan teklifler eğer idare tarafından aşırı düşük olarak değerlendirilmez ise aşırı düşük açıklaması istenilmemekteydi.

Ve bu konu en düşük teklif olmasa da daha piyasa şartlarına uygun teklif verdiğini düşünen firmalar tarafından Kamu İhale Kurulu'na taşınmaktaydı.

Kamu İhale Kurulu ise tekliflerin mal alım ihalelerinde aşırı düşük olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda takdirin idarelerde olduğu doğrultusunda kararlar vermektedir.

 

Danıştay tarafından geçtiğimiz günlerde verilen karar ile Kamu İhale Kurulu’nun değerlendirme yapılmak suretiyle başvuruya konu R.T. adlı kişinin teklifinin "aşırı düşük teklif olarak" değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususunda bir karar verilmesi gerekirken "bu konudaki takdir ve sorumluluğun ihaleyi yapan idarede" olduğu belirtilerek tesis edilen itirazen şikâyet başvurusunun reddine ilişkin dava konusu Kurul kararında hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

 

Yani Kamu İhale Kurulu’nun mal alım ihalelerinde itirazen şikayet sonucunda isteklinin teklifinin aşırı düşük olup olmadığı konusunda karar vermesi gerektiği doğrultusunda karar vermiştir.

 

AŞIRI DÜŞÜK AÇIKLAMALARI VE İHALE SÜRECİNDE YAŞADIĞINIZ TÜM SORUNLAR İÇİN BİZİ HER ZAMAN ARAYABİLİRSİNİZ 0 535 645 00 20. HEMEN ARAYIN