Kişisel Verileri Koruma Kanunu İşlemleri

Güncel Hukuk Sosyal Güvenlik
KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KANUNU İŞLEMLERİ
Özeti :

Kişisel Verileri Koruma Kanunu Kapsamında Yapılması Gerekli Olan İşlemler

  İhale ve mali konularda DANIŞMANLIK ve EĞİTİM talepleriniz için iletişime geçmek üzere lütfen TIKLAYINIZ

Son zamanlarda gündemde olan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gündemdedir. Nedir özet olarak

VERBİS Nedir?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") kabul edilmiş ve 07.04.2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanun kapsamında belli şartlara sahip işletmelere VERBİS'e kayıt olma zorunluluğu getirilmiştir. VERBİS olarak adlandırılan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi aleni bir sicil olup herkes tarafından görülebilmektedir.

VERBİS Sistemine Kayıt Olmak Zorunlu Mudur?

Bilanço değeri 25 milyon ve üzeri olan veya 50 ve üzeri çalışana sahip gerçek ve tüzel kişilerin bu sicile kayıt olması zorunludur. Ayrıca bu şartları sağlamasa da ana işletme faaliyeti özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek veya tüzel kişilerin bu sicile kayıt yaptırma zorunlulukları vardır.

Kişisel Verilerin Korunması Kurulu VERBİS'e kayıt zorunluluğunun son tarihi 31.12.2019 olarak belirlemiştir. Bu kapsamda zorunluluğu olduğu halde VERBİS'e kayıt yaptırmayan gerçek veya tüzel kişilere kurul tarafından idari para cezası uygulanacaktır.

VERBİS'e kayıt için gerekli olanlar?

VERBİS' kayıt için öncelikle envanter hazırlanması gerekmektedir. Envanter hazırlandıktan sonra bunlar kategorize edilmiş şekilde VERBİS'e kaydedilecek ve üçüncü kişiler tarafından görülebilecektir.

Ayrıca VERBİS'e kaydolacak her gerçek veya tüzel kişinin bir irtibat kişisi ataması gerekmektedir. İrtibat kişisi envanterden edindiği bilgilerle bunları VERBİS'e girişini yapacaktır.

KVKK Envanter Nedir?

Envanter VERBİS ile karıştırılıyor olsa da birbirlerinden farklıdır. Envanter veri sorumlusunun işletmesinde tüm faaliyetler bazında elde ettiği bilgilerin toplanmasıyla oluşturulur. Envanter hazırlanması için veri sorumlusunun işletmelerinde kapsamlı bir araştırma yapması, elde ettiği verilerin neler olduğunu tespit etmesi, bunları KVKK'da yer alan hükümlere uygunluğunu denetlemesi ve bu doğrultuda hazırlanması gerekmektedir.