İdareye Şikayet Başvuru Dilekçesinde İddialarınıza Dikkat Edin

İhale (Ortak-Diğer) 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu Genel
İDAREYE ŞİKAYET BAŞVURU DİLEKÇESİNDE İDDİALARINIZA DİKKAT EDİN
Özeti :

Danıştay içtihat değiştirdi.

  İhale ve mali konularda DANIŞMANLIK ve EĞİTİM talepleriniz için iletişime geçmek üzere lütfen TIKLAYINIZ

İdareye sunulan başvuru dilekçesinde yer alan iddiaların Kamu İhale Kurulu’na itirazen şikayet başvuru dilekçelerinde yer alması durumunda KİK bu yeni iddiaları incelenmeksizin reddetmektedir.

Danıştay tarafından geçtiğimiz yıllarda verilen kararlarda, bu durumun hukuka aykırı olduğu ve KİK’in önüne gelen itirazen şikayet başvuru dilekçesindeki iddiaların tümünü incelemesi gerektiği doğrultusunda kararlar vermekteydi.

Ancak Temmuz 2023 tarihi itibarıyla Danıştay içtihat değişikliğine gitmiştir. Bu konu ile ilgili olarak kararında, idareye şikayet başvuru dilekçesinde bulunan iddialardan daha farklı iddiaların itirazen şikayet başvuru dilekçesinde bulunması durumunda; KİK tarafından incelenmemesinin hukuka uygun olduğu doğrultusunda karar vermiştir.

Özet olarak idareye hangi şikayet konularında bulunuyor isek KİK’e de bu doğrultudaki iddialarda bulunacağız. Dikkat etmekte fayda var.

İHALE SÜREÇLERİNDE YAŞADIĞINIZ HER TÜRLÜ SORUN İÇİN UZMANLARIMIZLA HER ZAMAN GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ. HEMEN ARAYIN 0535 645 00 20