Aşırı Düşük Açıklamasında Sıklıkla Yapılan Bir Hata

İhale (Ortak-Diğer) 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu Genel
Aşırı Düşük Açıklamasında Sıklıkla Yapılan Bir Hata
Özeti :

İstekli firmaların aşırı düşük açıklama sürecinde sıklıkla yaptığı hatalardan birisi de mali müşavirleri veya Yeminli Mali Müşavirleri kaynaklı olabilmektedir.

  İhale ve mali konularda DANIŞMANLIK ve EĞİTİM talepleriniz için iletişime geçmek üzere lütfen TIKLAYINIZ

İstekli firmaların ihalede en yoğun sorun yaşadıkları süreçlerin başında şüphesizdirki aşırı düşük açıklama hususu gelmektedir.

Aşırı düşük açıklama süreci başlı başına bir uzmanlık gerektiren bir iş olarak ayrıntıları Kamu İhale Genel Tebliğ’nde belirtilmektedir.

Aşırı düşük açıklamalarında son zamanlarda dikkat çeken bir hata birisi de istekli firmaların mali müşavirleri veya Yeminli Mali Müşavirleri kaynaklıdır.

İstekli firmalar fiyat teklifi alarak açıklama yaptıklarında EK.0.5 ve EK.0.6 nolu belgeye imza atan mali müşavir veya Yeminlik Mali Müşavirin hem kaşesi hem de imzası olması gerekmekte olup ilgili düzenlemeler Kamu İhale Genel Tebliğ’nde yer almaktadır.

Zaman zaman meslek kaşesi olmadan ilgili evraklar imzalanması durumunda aşırı düşük açıklamaları hukuka aykırı olmakta ve konu KİK’e gittiğinde istekli değerlendirme dışı bırakılmaktadır.

Bizden hatırlatması...

AŞIRI DÜŞÜK AÇIKLAMA HİZMETLERİ VE İHALEDEKİ TÜM SORUNLARINIZ İÇİN HER DAİM UZMANLARIMIZLA GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ. HEMEN ARAYIN 0 535 645 00 20