%3 Geçici Kabul Noksanlıkları (Tip 30)
Hocam tekrardan merhaba,
''Geçici kabul noksanları için düzenlenen her hakedişte yapılan iş tutarının % 3'üne karşılık gelen kısmı karşılığında teminat mektubu alınır ve bu teminat mektubu, geçici kabul noksanı bulunmayan işlerde geçici kabul onay tarihinden sonra, geçici kabul noksanı bulunan işlerde ise bu eksikliklerin tamamlanmasını müteakip, geçici kabul onay tarihinden sonra yükleniciye iade edilir.''

Hocam Anahtar teslimi götürü bedel yapım işlerinde her ara hakedişte geçici kabul noksanlar kesintisi olarak %3 kesinti yapmaktayız. İşte bi sıkıntı yoksa son hakedişte kestiğimiz her %3'leri geri iade ediyoruz. Yukarda yasada geçen ibareleri de okudum ama gerçekten anlayamadım.Yani hangi amaçla biz %3 kesiyoruz? Yani diyelim ki iş için 2 ara hakediş yaptım ve %3 kesintilerimi de uyguladım. İş bitiminde hangi durumda bu %3 kesintileri iade etmeden tedbir amaçlı içerde tutabilirim? Ya da bu %3'leri iş bitse bile içerde tutabilir miyim gerçekten?

Bir örnek vereyim, Bir anaokul binasının geçici kabul komisyonunda görev aldık. Binada elektrik yok, yani şöyle; bina içi tüm elektrik kablo teçhizat sistem v.s tamam,yapılmış ama binaya elektrik verilmemiş. Biz geçici olarak jeneratör marifetiyle bina içi tüm elektrik aksamını sistemini kontrol ettik, çalışıyor vaziyette olup bir sıkıntı yok ama tabi binaya şebeke hattından gelen elektrik yok. Yüklenici firma tedaş'a başvuru yaptıklarını ve okula yakın elektrik direği trafo v.s çekmesini talep ettik diyor.Ama tabi henüz bir gelişme yok.Tedaş ekipleri gelmemiş. Bu durumda tedbir amaçlı mesela o her ara hakedişte kesilmiş %3'lük geçici kabul noksanlıklarını iade etmeden içerde tutabilir miyiz? Veya bu işin geçici kabulunu yapma şansımız var mıdır? Ne yapabiliriz?

Cevap : %3 Geçici Kabul Noksanlıkları (Tip 30)
Mali Hakem Uzman Uzman Yanıtı
Bu alanı görebilmek için lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Site kullanım bedellerini inceleyin.
Tamamen ÜCRETSİZ üye olun, sonra yanlız bu soru cevaplarını,

Kredi kartıyla sadece 30 TL ödeyip, satın alarak görüntüleyebilirsiniz.