Müftülerin Resmi Nikah Kıyması, Resmi Nikahların Müftü Önünde Yapılması

Müftülerin Resmi Nikah Kıyması, Resmi Nikahların Müftü Önünde Yapılması

Herkesin takip ettiği ve bildiği üzere müftülerin resmi nikah kıymasına imkan tanınmıştır. Ancak, müftülerin bu işlemleri ne şekilde yapacağı ve kişilerin nelere dikkat edeceği hususunda birçok soru işareti bulunmaktadır.

Haberde bu soru işaretlerine cevaplar bulunacaktır.

1. İl ve İlçe Müftülüklerine Evlendirme Yetkisi Ne Şekilde Veriliyor? Evlendirme yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesine göre İçişleri Bakanlığı il veya ilçe müftülüklerine yetki verebilmektedir. Bu yetki üzerine il veya ilçe müftülükleri evlendirme işlemlerini yapabileceklerdir.

 

2. İl ve İlçe Müftülüklerinde Evlendirme İşlemlerini Hangi Memur Yapacak? Evlendirme yetkisi İçişleri Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu sebeple, il ve ilçe müftülüklerinde de evlendirme işlemleri müftüler vesilesiyle değil, bakanlık tarafından yetkilendirilecek memurlar aracılığıyla yapılacaktır. Bu memurların müftü olması da yine mümkündür.

 

3. İl ve İlçe Müftülükleri Herkesin Evlendirme İşlemlerine Bakabilir mi? Evlendirme memurluğu yetkisi sınırlıdır. İl ve ilçe müftülüklerinde yetki il veya ilçe sınırıdır. Bu sebeple a ilçesi evlendirme yetkilisi b ilçesi kişilerinin evlendirme işlemlerini yerine getiremeyecektir.

 

4. Müftülük Evlendirme İşlemlerinin Tasdiklenmesi: İlçe müftülükleri tarafından yapılan evlendirme işlemleri ilçe nüfus müdürlüğü, il müftülükleri tarafından yapılanlar ise il nüfus müdürlüğü tarafından tasdik edilecektir.